НЕБЕЗПЕКА СПАЛЮВАННЯ ЛИСТЯ ТА ВІДХОДІВ ДЛЯ ДОВКІЛЛЯ!
опубліковано 29 серпня 2022 року о 16:28

Проблема утилізації рослинних решток та опалого листя стосується не тільки мешканців сіл, містечок та дачних ділянок. У містах комунальники займаються цією ситуацією, а люди просто палять зібрані купи листя та сміття. При спалюванні руйнується ґрунтовий покрив і всі поживні речовини, які є в ґрунті. З листям згоряють зимуючі корисні комахи, знищується насіння і коріння рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. До всього, спалювання трави і листя збільшує промерзання ґрунту у 2-4 рази. Спалювання листя загрожує не лише довкіллю, а й життю та здоров’ю людей, які можуть загинути внаслідок степових чи лісових пожеж.

Варто також сказати, що регулярне забруднення атмосфери має в собі й інші, приховані небезпеки. З тліючого без доступу кисню листя й трави виділяється бензопірен, що може спричинити висипання на шкірі, бронхіт та навіть онкологічні хвороби. Лікарі попереджають про ризики для здоров’я, а екологи б’ють на сполох, адже це призводить до забруднення повітря, води, ґрунту та зникнення певних видів тварин. Спалювання листя найбільше шкодить тим, хто його палить, та всім тим, хто вдихає цей дим. При згоранні 1 тони листя утворюється 9 кг мікрочастинок пилу, які під час вдихання осідають у дихальних органах людини, а також 3 кг чадного газу, який, зв’язуючись із гемоглобіном крові, блокує постачання кисню до тканин.

Разом з димом вивільняються пестициди та радіонукліди. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин.

З листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні одного поліетиленового пакету, в повітря викидається близько 70 різних хімічних сполук, отруйних для людини. При горінні гуми утворюється канцерогенна сажа і оксиди сірки, які викликають респіраторні захворювання: риніт, бронхіт, бронхіальну астму тощо.

Що роблять з відходами у світі та в Україні?

Швеція не лише переробляє більш ніж 99% своїх відходів, а ще й попутно імпортує майже 700 тисяч тонн сміття з інших країн. Пріоритетом виступає переробка сміття. Шведські домогосподарства роздільно збирають газети, пластик, метал, скло, електричні прилади, лампочки і батарейки. Також, в окремі мішки викидаються харчові відходи, листя і трава. Далі все це переробляється, використовується повторно або ж іде на добрива.

У Львові встановили декілька контейнерів для компостування органічних відходів. Вони розраховані на компостування міксу зелених садових відходів та кухонних решток від мешканців міста. Рішення міксувати відходи пояснюють тим, що листя має досить жорстку структуру і саме по собі компостується досить довго. А суміш листя з мокрими і більш азотовмісними кухонними відходами з додаванням спеціальних біопрепаратів для компостування дає можливість перетворювати листя на компост протягом одного сезону.

Студент із Закарпаття – Валентин Фречка робить з опалого листя папір для екопакетів. За свої досягнення юний винахідник вже отримав дві золоті медалі на міжнародних конкурсах.

А в Дніпрі прибирають опале листя лише на доріжках та газонах у парках. А під деревами листя не чіпають, оскільки це призводить до зменшення ізоляційного шару ґрунту, який запобігає випаровуванню ґрунтової вологи та промерзанню коріння.

Важливо знати, що спалювання листя є незаконним і тягне за собою адміністративну відповідальність. Це є порушенням низки правил у сфері благоустрою населених пунктів та порушенням закону «Про охорону атмосферного повітря» і тягне за собою накладення штрафів від 3 до 30 тисяч гривень та кримінальну відповідальність – позбавлення волі до 10 років.


Пам’ятайте! Навіть невелике вогнище на городі може стати страшною трагедією для людини й екологічною катастрофою для природи, адже у вогні гинуть тисячі тварин, а дим надзвичайно шкідливий і провокує різноманітні хвороби.

 

Наталія ВОЙТЕНКО Дніпровські територіальні курси ЦЗ та БЖД (І категорії)

проект  серпень 2022

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux